دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠

 

اين مرکز آموزش  عالي در سال 1356 به عنوان  شاخه لرستان از  دانشگاه   جندي  ‌شاپور  اهواز  (شهید چمران )  با پذیرش تعداد 100 دانشجو در چهار رشته تحصیلی فیزیک، شیمی ، ریاضی و زیست شناسی  در مقطع کارشناسی فعاليت آموزشي خود  را  آغاز کرد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358، شاخه لرستان از دانشگاه شهيدچمران اهواز جدا شد و تحت عنوان مجتمع آموزش عالي لرستان با چهار گروه آموزشي رياضي ، فيزيک، شيمي و زيست‌شناسي فعالیت خود را تداوم بخشيد.

در سال 1366 موافقت  اصولي  احداث دانشگاه لرستان مشتمل بر شش دانشکده و آموزشکده مستقل از مکان مجتمع آموزش عالي صادر شد   . در سال 1367 طرح جامع بزرگ دانشگاه لرستان تدوین و به تصویب وزارت فرهنگ و آموزش عالی و سازمان برنامه و بودجه رسید و فعالیت اجرایی احداث دانشگاه در سال 1369 آغاز شد.

در سال 1372 عملاً و به طور رسمي از عنوان مجتمع به دانشگاه ارتقاء يافت. هيأت امناي اين  دانشگاه نيز در سال 1383 از هيأت  امناي دانشگاه‌هاي منطقه غرب کشور جدا شده  و بصورت مستقل فعالیت دارد. دوره  اول هیات  امنای این دانشگاه از سال 83 تا  88  بوده  و دوره  دوم از سال 89 تا کنون  ادامه دارد.  همچنین در سال 1390 هیئت ممیزه مستقل دانشگاه لرستان راه اندازی شده و شروع به فعالیت کرده است.
دانشگاه لرستان هم‌اکنون داراي شش دانشکده علوم پايه، فني و مهندسي، ادبيات و علوم‌انساني، علوم اقتصادي و اداري، کشاورزی و دامپزشکي و 4 مرکز آموزش عالی در شهرهای الشتر ، نورآباد، پلدختر و کوهدشت می باشد

آمار رشته های تحصیلی دانشگاه لرستان از 64 رشته تا سال 89  به 162 رشته  تا سال 91 طی دو سال اخیر رسیده است. در مقطع دکتری از سال 89 تا کنون 43 رشته و در مقطع کارشناسی ارشد 35 رشته و در مقطع کارشناسی 20 رشته اضافه گردیده است.